Psychologická chvilka

26. března 2018 v 21:44 | Michaela |  K zamyšlení
Lidé, kteří mívají ty nejlepší rady většinou mívají sami nejvíc starostí. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži, nemluvím ale o sobě, nýbrž o svém příteli. On je tím mým největším motivátorem, co mě žene kupředu, co mi vžycky dává skvělé rady a dělám díky němu lepší a rozvážnější rozhodnutí, než bych dělala sama. Ale co on?

Nikdy by mě nenapadlo, že by ho třeba mohlo něco trápit, o ničem závažném mi něříkal..a on mi říká všechno. Možná ne všechno, nebo o tom sám ani neví. Ale když se dostaneme do nějakého sebemenšího konfliktu, třeba jen malé potyčky, která má i původně vtipný podtext, již nějakou dobu se začíná stávat, že v něm cosi přepne a najednou ho nelze nijak uklidnit, on sám neví co má dělat, zmatkuje a má pocit, že je na nic, ačkoliv to tak absolutně není a nemá důvod. Moc dobře vím, že on je silný, psychicky stabilní a rozumný člověk, proto tohle musí znamenat nějaký jeho vnitřní rozpor. Strašně mě trápí, když se do takových stavů dostává a chci udělat všechno proto, abych mu pomohla.
Nejsem žádná studovaná psycholožka a nepovažuju se za odborníka, ale psychologie ve škole mě, ačkoliv laická, něco málo naučila a přečetla jsem několik psychologických knih, tudíž bych se s ním chtěla zaměřit na vyřešení tohoto problému, který nemá místo mezi námi přetrvávat. A my to dokážeme, ON to dokáže!
Myslím, že první co, je potřeba přijít na to, co by mohlo být zdrojem jeho vnitřního rozpoložení, které se v něm někdy vzedme a dělá takovou neplechu. Abych to uvedla správně, je to sportovec a svému koníčku věnuje opravdu hodně času, zároveň chodí do školy, která sama o sobě není vůbec jednoduchá, má mě, to je další nejednoduchá věc a ono skloubit všechno dohromady a mít na to dostatečně času, musí být opravdu náročné. On je takový, že by se rozdal pro všechny, ale nemyslí na to základní a hlavní - na sebe. Sebe dává až na poslední místo, tvrdí sice, že čas sám pro sebe má, když dělá svůj sport, jenže to není ten pravý čas, kde by se věnoval čistě sám sobě a měl klid. To je druhá věc, na které s ním chci zapracovat, chci, aby se naučil upřednostňovat sebe a dělat si na sebe čas.
Na trénincích tance čas od času máme hodiny, kdy se zaměřujeme také čistě na sebe a své tělo, kdy děláme jógu a různá meditační cvičení, abychom si uvědomili sebe samého a uměli ovládat své tělo a mysl. Kdybych to sama nezkusila, asi bych se těmhle slovům vysmála a řekla si, že je někdo strašně padlej na hlavu. Ale ne, fakt to funguje, jen je potřeba, aby se člověk správně dokázal uvolnit a nemyslet na nic, jen na sebe. Takže lásko, čeká tě změna rozvrhu.
Možná to trochu bude vypadat, jakože se snažím napravit autistické dítě, když řeknu, že bych s ním chtěla vytvořit rozvrh jeho aktivit, kde bude mít jasně vyznačený čas na své koníčky, školu, ale především právě na sebe, ale u něj to jinak nejde. Potřebuje řád a potřebuje si sám uvědomit, že nesmí přeceňovat svoje síly, je to jenom člověk, den má 24 hodin a on není natahovací. Prostě to nejde. Nikdo není stavěný na to, co on si na sebe dává a je potřeba, aby to pochopil, jen musí chtít. Ne nadarmo se říká, že člověk nejdřív musí být spokojený a vyrovnaný sám se sebou a následně s ním může být v pohodě jeho okolí.
Já osobně momentálně mám svůj čas klidu nejen v tanci, ale i ve čtení. Vždycky jsem ráda četla, ale s blížící se maturitou a varovným vykřičníkem u nedočteného seznamu knih povinné četby mě docela odradil od pokračování v četbě, ale nějak jsem narazila na skvělou knížku a zas se do toho dostávám a ačkoliv to fakt hrozně nerada říkám a jsem fakt strašně divná, musím se přiznat, že klid začínám nacházet i v učení. Jo, opravdu jsem vypustila takovou neuvěřitelnou blbost, ale když se učím na přijímačky a na maturitu a vidím nějaké pokroky a výsledky, nějak mě to začíná brát.
Jinak určitě doporučuju knížku Sophiina volba, nejlepší válečná knížka hned po Remarquovi, kterou jsem četla!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama